Kaş Hakkında
Genel Bilgiler

KAŞ, Antalya iline bağlı 5 Belde ve 48 köyü ile 47.594 toplam nüfuslu şirin bir ilçedir. Antalya’ya 192 km, Fethiye’ye 106 km mesafededir. İlçe batıda Eşen Çeyı ile Fethiye’ye, doğuda Demre’ye, kuzeyde Elmalı İlçesine komşu olup güneyinde ise Meis Adası ile karşı karşıyadır. İlçenin yüzölçümü 2231 km2 ve sahil uzunluğu 70 km'dir. Küçük bir turizm beldesi olan Kaş’ta, yılın her günü turistlere rastlamak mümkündür. Kaş ve yöresi elde edilen bilgi, belge ve arkeolojik bulgulara göre Likya dilinde Habessos yada Habesa diye anıldığı sanılan Kaş‘ın ilk çağlardaki adı Antiphellos idi. Daha sonra Andifli olarak bilinen Kaş çevresinin dağlarla çevrili olması ve hemen önünde masmavi Akdeniz’in bulunması ve tam karşısında Meis adasının bulunması ona ayrı bir güzellik vermiş, bunun için buraya Kaş adı verilmiştir. Kaş unutulmaz bir tatil geçirebileceğiniz eşsiz bir yerdir.

Antik Yapılar

Antik kent Antiphellos’tan günümüze ulaşan açık hava tiyatrosu Helenistik dönemden kalmadır. Tiyatro, 26 basamaklı olup denize bakan yamaca kuruludur.Agora, şehrin güney yamacında yer almıştır. Bazelika tiyatronun yanındadır. Bir zamanlar Antiphellos’u çevreleyen surlardan günümüze çok az bir bölümü ulaşabilmiştir. Bunlardan başka kentin kuzey- doğusundaki dağın yamacında Gotik tarzını andıran Likya yazıtları, kaya mezarları ve mezar taşları ile kentin arkasında yeralan yine Likya yazıtlı Aslanlı Lahit (Anıt Mezar) bir de Anfitiyatronun Kuzey -doğusundaki 24 kız figürlü kabartmanın süslediği 3,70 m.yüksekliğinde ev tipi bir mezar bulunmaktadır.

Antik Tiyatro

Kaya Mezarı

Aslanlı Lahit

Turistik Etkinlikler

Yaz ayları boyunca Kaş’ın çevresinde bulunan tarihi ve turistik yerlere tekneler ve Minibüslerle günübirlik turlar düzenlenmektedir.Ayrıca, 3 gün 3 gece süren Mavi Yolculuk yapılmaktadır. Son yıllarda önemli bir turizm merkezi olan Kalkan 26 km.dir.Eski adı KALAMAKİ’dir. Kalkan yolu üzerinde 18. km’de bulunan Mavi Mağara ve Kaputaş Plajları görülebilir. 45 km. Mesafede bulunan Kınık köyü yakınındaki XANTHOS antik şehri Likya uygarlığının en büyük başşehridir.Şehrin Likçe adı ARNAveya ARNNA olarak da bilinmektedir. Tarihte iki kez katliyama ve büyük bir yangına maruz kalmış talihsiz bir şehirdir.1838 yılında İngiliz Charles Fellows tarafından bulunan kentin bazı tarihi eserleri British Museum’a kaçırılmıştır.